Bez obzira da li se radi o otvorenom ili zatvorenom bazenu, prije prvog punjenja bazena potrebno je temeljito očistiti sam bazen. Logično je da su otvoreni bazeni zaprljaniji, te da ih je u proljeće puno teže očistiti od zatvorenih koji se, iako su zaštićeni, ipak moraju povremeno isprazniti i temeljito očistiti (najčešće je to jednom godišnje).
Zbog prethodno navedenog ovdje ćemo opisati prvenstveno postupke čišćenja bazena i održavanja vode otvorenih bazena za plivanje.
Dakle, prvo je potrebno odabrati kemijska sredstva koje ne oštećuju površinu Vašeg bazena, a ne smiju utjecati niti na kvalitetu bazenske vode prilikom punjenja.
Ako niste sigurni koja su sredstva za čišćenje najprikladnija, pažljivo pročitajte tekst koji slijedi ili potražite savjet stručnjaka – HOBBY BAZENI Vam stoje na raspolaganju.
Bazenska prljavština se može podijeliti u dvije grupe – organsku i anorgansku (mineralnu). Prašina, masnoće,ulje, ostaci lišća, mušica i sl. su organske nečistoće, a anorgansku predstavlja vodeni kamenac koji se izlučuje i “hvata” na površine bazena.
Važne napomene:
- bazen ne čistite na jakom suncu
- tvrdokornu prljavštinu bolje je čistiti u više navrata, postupno s manje sredstava za čišćenje, nego jednom s jačim koncentratom – na taj način čuvate završnu oblogu bazena, a rukovanje sredstvima je sigurnije
- prije puštanja filtera u rad provjerite pijesak u filteru, te ga po potrebi izmijenite, a
ako imate kartušni filter, očistite kartušu ili je također zamijenite ako je potrebno - provjerite da li bazenska pumpa ispravno radi, ako ne servisirajte pumpu prije punjenja bazena vodom
- nakon izvršenog čišćenja bazena premažite sve površine bazena 1%-tnom otopinom ALBE – na taj način se sprečava intenzivan razvoj algi u bazenu
Za sve bazene je karakteristična pojava prljave crte na mjestu dodira vodene površine i zida bazena. Za tu namjenu potoji posebno sredstvo za čišćenje kojim se bazenski rub može očistiti, a da se ne mora isprazniti voda iz bazena.